IRB Membership Roster

 

Member Name   Title / Affiliation Term of Appointment Member Designation
Costantine Daher, Ph.D. Professor,
Natural Science, LAU
October 2011 - present
(Member since May 2008)
Chairman IRB, Scientific member
Vanda Abi Raad, M.D.

Associate Professor , Director of the LAU Clinical Simulation Center & Program Director of Anesthesia, Dep of Anesthesiology School of Medicine, LAU

June 2017 - present Vice Chair IRB, Scientific member
Rudy Abi Habib, PhD 

Assistant Professor,
Psychology Department
School of Arts and Sciences, LAU

May 2016 - present Scientific member
Hani Dimassi, MPH, PhD 

Biostatistics
Associate Professor
School of Pharmacy, LAU

February 2018 - present Scientific member
Myrna Abi Abdallah Doumit, Ph.D. Assistant Dean / Associate Professor, Alice Ramez Chagoury School of Nursing, LAU January 2013 - present Scientific member
Abeer Hani, MD

Pediatric Neurologist
Assistant Professor, Gilbert & Rose-Marie Chagoury School of Medicine, LAU

January 2016 - present Scientific member
Fr. Paul Jabbour Lady of Deliverance Church, Byblos October 2016 – present Non-Scientific and Not affiliated member
Jordan Ludders Srour, Ph.D. Assistant Professor
Adnan Kassar School of Business, LAU
January 2016 - present Non-scientific member
Joseph Naoum, MD

Vascular and Endovascular Surgery, LAUMC-RH
Associate Professor
Gilbert & Rose-Marie Chagoury School of Medicine, LAU

October 2016 - Present Scientific member
Joseph Stephan, Ph.D. Assistant Professor
Gilbert & Rose-Marie Chagoury School of Medicine, LAU
January 2016 - present Scientific member
Rayana Jaafar

MS Student, School of Engineering (Ad hoc Student member)

September 2018 - present Non-scientific member, Non-voting member
Rita Iskandar Med II Student, Gilbert & Rose-Marie Chagoury School of Medicine, LAU (Ad hoc Student member) October 2017 - present Scientific member, Non-voting member
Karmen Baroudy, M.Sc. IRB Administrator, LAU February 2012 - present Non-voting member
Christine Chalhoub, CCRP, CIM Director, IRB Office, LAU May 2011 - present Non-voting member